در بارداری دوقلویی چگونه وزنم را مدیریت کنم؟

آیا شما دوقلو باردار هستید و به همین دلیل خوشحال و هیجان زده هستید؟ آیا شما در مورد جنبه های مختلف بهداشتی و مراقبت از دوقلو ها نگران هستید؟ اگر شما شرایط بالا را دارید و نگران افزایش وزن خود در بارداری دوقلو ها هستید مقاله زیر را مطالعه کنید.

افزایش وزن در دوران بارداری دوقلوها :

بسیاری از پزشکان به شما می گویند هنگامی که شما بارداری دوقلویی دارید ، وزنی در حدود 16 تا 24 کیلوگرم به وزن شما اضافه می شود، با این حال اگر شما قبل از بارداری شما کمی اضافه وزن داشته باشید دکتر به شما توصیه میکند که کمی وزن خود را کاهش دهید و بر عکس این قضیه هم درست است اگر وزن شما هنگام بارداری دوقلو ها کم باشد دکتر به شما توصیه میکند که وزن خود را کمی بالا ببرید.
اضافه وزن در حالی که شما باردار هستید مانند یک کابوس است!در ادامه درباره ی کاهش وزن صحبت می کنیم که باعث می شود حس بهتری داشته باشید:
• تقریبا 4 یا 5 کیلوگرم بعد از اینکه نوزاد شما به دنیا میاید اضافه وزن پیدا می کنید.
• در حالی که شما باردار هستید بدن شما خون اضافی برای رشد دوقلو ها تولید خواهد کرد، همچنین باعث می شود که اضافه وزن را در بارداری دوقلوها را تجربه کنید.
به طور کلی مایع آمنیوتیک نیز در افزایش وزن شما تاثیر گذار است، هنگامی که کیسه آب پاره می شود و نوزاد شما به دنیا میاید ، وزن شما به مقداری کم می شود.
بسیار ممکن است هنگامی که نوزاد به دنیا میاید بعد از دو تا چهار هفته حدود 13 کیلوگرم وزن شما کاهش پیدا می کند، با اینکه وزن شما کاهش پیدا می کند اما باز 5 تا 6 کیلوگرم اضافه وزن دارید که معادل مادری که یک فرزند به دنیا آورده است.

ofonat-masane4.jpg

افزایش وزن دوقلوها در هر سه ماه بارداری:

زنانی که یک جنین باردار هستند انتظار میرود که وزن آنها در سه ماه اول بارداری به تدریج افزایش پیدا کند، به طور مشابه وقتی بارداری دوقلویی دارید، انتظار می رود در نه ماه وزن شما بیشتر افزایش پیدا کند، البته همیشه برای شما این چالش وجود دارد که چه مقدار باید غذا بخورید، گاهی اوقات ممکن است به طور ناگهانی وزن شما افزایش پیدا کند، در اینجا بررسی کردیم که در ماه های آینده چه مقدار وزن شما افزایش پیدا می کند، به یاد داشته باشید هر بارداری منحصر به فرد است و در زمان مشخص امکان ندارد وزن شما افزایش پیدا کند، با دکتر خود در مورد افزایش وزن مشورت کنید.

1- افزایش وزن در سه ماهه اول بارداری دوقلوها:

در سه ماهه اول بارداری دوقلوها در حدود 3 تا 5 کیلوگرم وزن شما افزایش پیدا میکند.
• بسته به سلامت و عوامل دیگر ممکن است شما در طول این مدت وزن کم کنید، البته جای نگرانی ندارد اما با دکتر خودتان حتما مشورت کنید.
• در سه ماهه اول ،شما احتمالا از بیماری صبحگاهی رنج می برید، هنگامی که شما بارداری دوقلویی دارید، حملات تهوع شما زیاد میشود و در تمام مدت بیمار هستید.هنگامی که دوقلو باردار هستید هورمو بدن شما دو برابر ترشح میشود.
• مطمئن شوید در فواصل منظم وعده های غذایی را بخورید.از خوردن وعده غذایی سنگین اجتناب کنبد حتی اگر باعث میشود که بیشتر غذا بخورید.
• همچنین مهم است که بدن شما هیدراته (پر آب)باشد،اما اگر شما قادر نیستید مایعات زیاد مصرف کنید.با دکتر خود مشورت کنید.

افزایش وزن در سه ماهه دوم بارداری دوقلوها:

در طول سه ماهه دوم بارداری ، شما در حدود 200 تا 400 گرم در هفته افزایش وزن پیدا میکنید.
• هنگامی که شما وارد سه ماهه دوم بارداری دوقلوها می شوید تهوع شما فروکش خواهد کرد.
• دکتر از شما میخواهد مقدار وزن خود در سه ماهه دوم را حساب کنید و مقدار وزنی که به دست آوردید یا از دست دادید را نسبت به سه ماه اول بارداری حساب کنید.
• برخی از مواد غذایی سالم و سرشار از مواد غنی هستند و به شما اجازه می دهند وزن خود را بدست آورید.

bardari-h3.jpg

افزایش وزن در سه ماهه سوم بارداری دوقلوها:

در سه ماهه سوم شما در حدود 600 تا 900 گرم در هفته به وزن شما افزوده می شود.
• هنگامی که شما در هفته ی 32 بارداری هستید نوزاد شما یک کیلو و هشتصد گرم وزن خواهد داشت.به احتمال زیاد نمی توانید به راحتی غذا بخورید و فعالیت های خود را انجام دهید.
• در طول این مرحله نوزادان به اندازه کافی رشد خواهند کرد بنابراین بسیار مهم است که رژیم غذایی سالم داشته باشید.
• دکتر شما بهترین فرد است که می تواند در مورد افزایش وزن به شما کمک کند.
امیدواریم که شما افزایش وزن در هنگام بارداری دوقلوها را دوست داشته باشید، آیا شما دوقلو دارید؟چقدر وزنتان به هنگام بارداری دوقلو ها بالا رفته است ؟تجربیات خود را با ما به اشتراک بگذارید.

خواندن خطرات بارداری دوقلوها به شما توصیه می شود.

امتياز دهيد:
 

نظرات 1

مهمان - ملیحه رضازاده در روز شنبه, 19 دی 1394 16:25

من امروز فهمیدم دوقلو باردارم هم خیلی خوشحالم هم خیلی هیجان زده هم خیلی نگران ، خودم دوست دارم یکی دختر یکی پسر بشه ولی همسرم میگه میخوام دوتاشم دختر باشه وای خدایا شکرت دو تا نی نی تو یه لحظه خدا بهم داد

من امروز فهمیدم دوقلو باردارم هم خیلی خوشحالم هم خیلی هیجان زده هم خیلی نگران ، خودم دوست دارم یکی دختر یکی پسر بشه ولی همسرم میگه میخوام دوتاشم دختر باشه وای خدایا شکرت دو تا نی نی تو یه لحظه خدا بهم داد
Already Registered? Login Here
مهمان
جمعه, 07 آبان 1395
x

telegram channel