رسول خدا (ص) : هيچ زن باردارى نيست كه خربزه با پنير بخورد ، مگر اين كه نوزادش خوش چهره و خوش خو مى گردد .

ایده های غذایی برتر برای کودک 11 ماهه(بخش اول)

غذای مناسب کودکان 10 ماهه را می توانید در ایده های غذایی برتر برای کودک 10 ماهه (بخش اول) مطالعه کنید و برای کودکان 11 ماهه نیز از آنها استفاده کنید.

آیا شما کودک 11 ماهه ای دارید و به طور مداوم به مغز خود فشار می آورید تا بهترین ایده های غذایی را که با علایق کودک شما سازگار باشد، بیابید؟ فرزندتان انتظارات شما را در خوردن مواد غذایی تا چه میزان برآورده می کند؟ در صورتی که سوالات شما این ها است، در جای مناسبی قرار گرفته اید. در این مقاله چند نکته درباره غذای کودکان 11 ماهه بررسی می شود، تا نه تنها مواد مغذی مورد نیاز بدن آن ها را تامین کند، بلکه برای آن ها دوست داشتنی هم باشد.
بدن کودکان در این دوران ضعیف است و از خودنی های ناسالم ضربه می خورد، اما همه کودکان می خواهند بوها و مزه های مختلف را تجربه کنند. بنابراین توصیه می شود قرار دادن آب و دیگر مواد غذایی در لیست غذای کودکان تنها پس از رسیدن به ماه ششم از زندگی آن ها آغاز شود و تا آن زمان، فقط شیر مادر برای صبحانه، ناهار و شام کودک کافی است.
بنابراین، غذای کودک شما باید دارای تمام مواد مغذی ضروری برای بدن او باشد که در شیر مادر وجود دارد. همچنین باید در تهیه ی غذای کودکان، به اندازه کافی مواد سالم و خوش طعم وجود داشته باشد تا هضم آن-ها برای کودک آسان بوده و باعث سوء هاضمه و یا یبوست درکودکان نشود. ممکن است کودک شما درحال دندان درآوردن باشد که در این زمان دستگاه گوارش او بسیار ضعیف می شود. با شروع 11 ماهگی کودک خود، مطمئن می شوید که کودک شما آماده ملحق شدن به میز غذایی خانواده است و بنا به نیازهای کودک خود لازم است برخی ایده های غذایی خانواده خود را تغییر دهید. با این تغییرات در ایده های غذایی خانواده زمان آن است که صندلی کودک خود را به میز شام منتقل کنید.

gazaye-koodak-y1.jpg

4 ایده ی برتر غذایی برای کودکان 11 ماهه :

دراین مقاله 4 ماده ی غذایی جدید برای کودکان 11 ماهه که آماده سازی آسانی دارند، معرفی می شوند.

1. فرنی موز خوشمزه برای غذای کودک 11 ماهه :

موز بهترین ماده برای غذای کودکان 11 ماهه است، زیرا غنی از آهن و پتاسیم است. موز رسیده به راحتی هضم می شود، بنابراین یک موز کوچک رسیده و تازه را به دو نیم برش دهید (توجه کنید که نیازی به جدا کردن پوست آن نیست). سپس آن را به مدت 10 دقیقه با بخار بپزید تا نرم شود، پوست موز پخته را کنده و در مخلوط کن با استفاده از یک قاشق غذاخوری آب، آن را به شکل پوره درآورید. این فرنی را بیش از سه بار در هفته می توانید در لیست غذای کودک خود قرار دهید.

2. غذای کودک فرنی خوشبو و یاقوتی رنگ:

این فرنی یکی از بهترین و جذابترین گزینه ها برای غذای کودکان 11 ماهه است. برای آماده کردن آن، یک سیب زمینی کوچک، هویج و چغندر را پوست کنده و تمیز بشویید. این مواد را به مکعب های کوچک برش داده و در یک قابلمه کوچک برای پخته شدن ریخته و به اندازه یک فنجان آب به آن اضافه کنید تا سبزیجات را بپوشاند. آن را روی شعله با حرارت بالا قرار دهید تا آب شروع به جوشیدن بکند. سپس در قابلمه را بگذارید تا سبزیجات با شعله کم بپزند و به طور کامل نرم شوند. پس از پخته شدن، تکه های سفت سبزیجات را برداشته و پوره را از صافی عبور دهید. اکنون می توانید یک کاسه از فرنی قرمز یاقوتی را برای فرزند خود سرو کنید.

koodak-e33_20150905-092917_1.jpg

3. فرنی نارنجی رنگ هویج برای غذای کودک 11 ماهه:

این فرنی مانند فرنی چغندر تهیه می شود، با این تفاوت که فقط دارای هویج و سیب زمینی است. بنابراین، شما باید همان روش ارائه شده در دستورالعمل دنبال کنید، فرنی هویج و سیب زمینی رنگ نارنجی روشنی دارد و طعم آن فوق العاده است.

4. برخی از انواع فرنی های دیگر برای غذای کودک 11 ماهه:

سیب زمینی شیرین غنی از ویتامین A است که برای تقویت بینایی کودکان ضروری می باشد، از طرفی کودکان عاشق بو و طعم غذاهای درست شده با سیب زمینی شیرین هستند. اما از آنجایی که سیب زمینی شیرین حاوی مقدار زیادی فیبر است، در صورت مصرف غذاهای حاوی سیب زمینی شیرین، مطمئن شوید که کودکتان مقدار زیادی آب نیز می نوشد. مقادیر کمی از این فرنی سیب زمینی شیرین را یک یا دو بار در هفته در لیست غذای کودک خود قرار دهید. برای تهیه فرنی، یک سیب زمینی شیرین را پاک کرده و آن را به مدت 60 دقیقه در فر گرم با 180 درجه سانتیگراد حرارت بپزید. سپس آن را از فر در آورده و اجازه دهید تا خنک شود، پوست آن را کنده و به تکه های کوچک تقسیم کنید. حالا می توانید پوره سیب زمینی شیرین را با استفاده از مقداری آب آماده مرده و به صورت تازه برای کودک خود سرو کنید.

tagziye-bardari-e4.jpg

ادامه غذای کودک 11 ماه را در ایده های غذایی برتر برای کودک 11 ماهه(بخش دوم) مطالعه کنید.

 

نظرات 4

مهمان - سحر در روز دوشنبه, 06 دی 1395 00:00

سلام و خسته نباشید , سیب زمینی شیرین حاوی چیست؟

سلام و خسته نباشید , سیب زمینی شیرین حاوی چیست؟
کارشناس مامانم در روز دوشنبه, 06 دی 1395 00:01

سلام عزیزم , سیب زمینی شیرین غنی از ویتامین A است که برای تقویت بینایی کودکان ضروری می باشد.

سلام عزیزم , سیب زمینی شیرین غنی از ویتامین A است که برای تقویت بینایی کودکان ضروری می باشد.
مهمان - صبا در روز دوشنبه, 06 دی 1395 00:00

سلام و خسته نباشید , چرا موز به بهترین غذا برای کودکان ماهه انتخاب شده است؟

سلام و خسته نباشید , چرا موز به بهترین غذا برای کودکان ماهه انتخاب شده است؟
کارشناس مامانم در روز دوشنبه, 06 دی 1395 00:01

سلام عزیزم , زیرا غنی از آهن و پتاسیم است.

سلام عزیزم , زیرا غنی از آهن و پتاسیم است.
قبلا ثبت نام کردید ؟ وارد شوید
مهمان
یکشنبه, 03 ارديبهشت 1396