امام رضا (ع) : به زنان حامله کندر بخورانید تا فرزندی که در بطن دارند اگر پسر است با هوش و دانا و شجاع و اگر دختر است خوش قیافه و خوش اخلاق گردد.

واحد تبلیغات | موبایل: 09109102122  |  تلگرام : 09370503331


جلوگيری از بروز درد سياتيك در دوران بارداری زنان

كدام گروه از زنان باردار در معرض خطر ابتلا به بيماري سياتيك هستند؟

برخی از زنان در طي دوران بارداری خود در معرض خطر ابتلا به بيماري سیاتیک هستند. اين افراد:
• یا اضافه وزن دارند و یا در طي دوران بارداری خود، سیگار استعمال می کنند. البته، وجود برخی مشکلات مانند پوکی استخوان در بدن زنان باردار نیز در بروز این درد بی تاثیر نیست.
• همچنین، اگر زنی در دوران قبل از باردار شدن با مشکل کمر روبرو بوده باشد، به احتمال زیاد با به دست آوردن وزن بيش از حد در طي دوران حاملگی، با درد سیاتیک مواجه خواهد شد. به عنوان يك خانم جوان و بي تجربه به خاطر داشته باشيد كه عصب مادران باردار بسیار حساس است و ممکن است تحت فشار وزن اضافی جنين، دچار مشكل شود.

آیا راهی برای جلوگیری از بروز درد سیاتیک در طی دوران بارداری زنان وجود دارد؟

جالب است بدانيد كه هیچ راهی برای جلوگیری از بروز درد سیاتیک در طی دوران بارداری زنان وجود ندارد، اما این افراد می توانند با به کارگیری اقدامات پیشگیرانه از افزایش درد سیاتیک در دوران حاملگی خود جلوگیری کنند. معمولا پزشک متخصص زنان و زايمان به مادران باردار توصیه می کند كه:
• در وهله اول، سبک زندگی خود را تغییر داده و با شروع دوران بارداری، فعالیت بیشتری انجام دهد، زیرا انجام ورزش های سالم همراه با یوگا، در کاهش خطر آسیب رسیدن به عصب سیاتیک مادران باردار بسیار موثر است.
• علاوه بر اين موارد، انجام تمرینات ورزشی منظم برای حفظ سلامت عضلات بدن مادران باردار و جنين داخل رحم اين افراد مفید بوده و باعث مي شود كه اعضا بدن مادر قادر به پشتیبانی از وزن نوزاد متولد نشده باشد.
• نکته دیگر برای جلوگیری از بروز درد سیاتیک در طي دوران بارداری این است که زنان از زمانی که تصمیم به باردار شدن می گیرند تا سه ماهه اول حاملگی (مراحل اولیه بارداری)، از پرخوری خودداری کنند.

چگونه می توان درد سیاتیک را در طی دوران بارداری زنان مدیریت نمود؟

به عنوان یک زن حامله یادتان باشد كه درد سیاتیک یک ناراحتی موقتی است و فرد ممکن است با به کار بردن برخی نکات و راهنمایی ها، مشكل خود را درمان کند. اگر درد خفیف باشد، نيازي به ويزيت پزشک متخصص زنان و زايمان نيست. در واقع، در این موقعیت استفاده از برخی داروهای خانگی برای از بین بردن درد عصب سیاتیک مادران باردار بسیار موثر است. روش های خانگی برای کاهش درد سیاتیک در دوران بارداری زنان به شرح زیر است:
• پوشش پوست ناحیه درد با پارچه یا جامه فلانل یا پشمی از نکاتی است که سبب کاهش درد سياتيك زنان در طي دوران بارداري می شود. البته، استفاده از کمپرس گرم یا یک بسته یخ نیز در منطقه درد بسیار مفید است، زیرا به کار بردن متناوب کمپرس گرم و سرد سبب تسکین درد در بدن هر فرد بیماري می شود. اما زنان حامله نباید فراموش کنند که استفاده از کمپرس گرم برای مدت طولانی به دلیل بالا بردن درجه حرارت بدن، برای مادر و نوزاد متولد نشده او خطرناک است.
• همچنين، زنان باید سعی کنند كه با شروع دوران حاملگی، بدن خود را مانند قبل، با كمك انواع ورزش های سبک و پیاده روی، فعال نگه دارند. لازم است به خاطر داشته باشيد كه احساس درد خفیف در دوران بارداری، امری طبیعی بوده و با انجام فعالیت های منظم روزانه کاهش خواهد یافت. با این حال، هر خانم بارداري باید بر اساس قدرت بدنی خود سرعت انجام فعالیت ها را در طی دوران بارداری خود تنظیم نماید.
• نکته مهم دیگر در مورد کاهش درد سیاتیک در طي دوران بارداری زنان این است که زنان حامله هرگز نباید هیچ جسم سنگینی را از روی زمین بلند کنند. اگر هم شما به عنوان یک زن حامله مجبور به بلند کردن اجسام سنگین هستید، بهتر است اول زانوهاي خود را خم کرده و پشت بدن خود را صاف کنید، سپس سعی کنید تا با قرار دادن جسم در نزدیکترین نقطه به بدن خود، آن را از روی زمین بلند کنید.

• علاوه بر اين موارد، اگر به عنوان یک زن باردار مجبور هستید تا مدت طولانی در حالت ایستاده قرار بگیرید، بهترین کار این است که بدن خود را در یک موقعیت قوسی شکل نگه دارید. اگر هم در حالت ایستاده احساس فشار کردید، با بلند کردن یک پا از روی زمین به آن استراحت دهید و یا آن را بر روی شی بلندي مانند جعبه یا پله قرار دهید. همچنین، مادران باردار باید در حالت نشسته هم سعی کنند تا از یک کوسن کوچک و یا یک حوله لوله شده برای حمایت از ستون فقرات خود استفاده کنند.
• به عنوان يك خانم جوان و بي تجربه به خاطر داشته باشيد كه گوش دادن به نوای داخلی بدن در طی دوران بارداری الزامی است، زیرا این کار باعث می شود تا فرد از انجام هر کاری که باعث تشدید درد سیاتیک او در دوران بارداری می شود، خودداری کند.
• همچنین، خوابيدن بر روی یک سمت راست بدن براي زنان بارداری که از درد سیاتیک رنج می برند، بسیار مفید بوده و در بیشتر موارد، درد كمر اين افراد را از بين مي برد. البته، اگر شما با خوابیدن بر روی سمت راست بدن خود احساس درد کردید، بهتر است بر روی سمت چپ بدن خود بخوابید، این تغيير وضعيت بدن به کاهش فشار وارده بر عصب سیاتیک شما کمک کرده و سبب کاهش درد كمرتان خواهد شد.
• برای این که خانم باردار مبتلا به بيماري سياتيك، خواب راحتی داشته باشد، بايد از تشک طبی استفاده كند! در واقع، این وسیله برای پشتیبانی از کل بدن مادران باردار بسیار عالی است. البته قرار دادن یک بالش در بین پاها برای حمایت از لگن اين مادران هم نباید فراموش شود، زیرا اين كار فشار وارده بر عصب سیاتیک خانم باردار را کاهش داده و درد او را از بین خواهد برد.
• علاوه بر اين موارد، زنان حامله برای پایین آمدن از روی تخت، ابتدا باید بر روی لبه آن نشسته و پاهای خود را بر روی زمین قرار دهند و یا با دراز کشیدن بر روی یک طرف بدن خود، پاها را بر روی زمین گذاشته و از تخت پایین بیایند.
• اگر هم به عنوان يك خانم باردار می خواهید كه در حالت خوابیده از تخت خواب پایین بیاید، ابتدا به یک طرف بدن خود رول خورده و با رها کردن دست و پا از لبه تخت، به آرامی بدن خود را بلند کرده و به حالت نشسته قرار گیرید.
• اگر به عنوان یک زن حامله مجبور هستید تا مدت طولانی با کامپیوتر کار کنید، استراحت کردن در بین کار (در دوره هاي زماني معین) را فراموش نكنيد، زيرا استراحت منظم در بين كارهاي كامپيوتري برای رهایی از درد سیاتیک دوران بارداری بسیار مفید است.
• همچنین، اگر خانم بارداري با توجه به شرایط خاص خود مجبور به استراحت کردن در بستر برای مدت طولانی است، باید پاهای خود را در یک موقعیت راحت قرار داده و هنگام نشستن هم به کمر خود فشار وارد نکند.
• یکی دیگر از عواملی که سبب بروز درد سیاتیک در طی دوران بارداری زنان می شود، افزایش تدریجی وزن بدن در این دوره از زندگی است، زیرا افزایش ناگهانی وزن می تواند فشار زیادی بر عصب سیاتیک مادران باردار وارد کند. پس، اگر شما هم به عنوان یک زن جوان در دوران قبل از بارداری از BMI سالم برخوردار بوديد، سعی کنید تنها دو پوند اضافه وزن را در سه ماهه اول از دوران بارداری خود به دست آورید، زیرا به دست آوردن حدود هشت پوند در سه ماهه دوم و 20 پوند در سه ماهه سوم از اين دوران ایده آل است. در واقع، مي توان ادعا كرد كه افزایش وزن زنان در کل دوران حاملگی، بايد در مجموع 30 پوند باشد.
• پوشیدن کفش تخت و یا پاشنه كوتاه در طی دوران حاملگی زنان از اهمیت خاصی برخوردار است، زیرا استفاده از کفش نامناسب یا سنگین در این دوره از زندگی فشار زیادی به ناحیه پایین کمر مادر باردار وارد نموده و با تحت فشار قرار دادن پاها سبب بروز درد سیاتیک در آن خواهد شد.
• علاوه بر نکات ذکر شده، به عنوان یک زن حامله یادتان باشد كه انجام حرکات ناگهانی برای مادران باردار اصلا مجاز نیست.
• جالب است بدانيد كه ورزش شنا تا حد زیادی در تسکین درد عصب سیاتیک زنان باردار مفید است، زیرا در طول انجام این نوع ورزش، حالت شناوری بدن در آب، فشار وارده به عصب سیاتیک را کاهش داده و درد آن را به طور کامل تسکین می دهد.
• استفاده از کمربندهای طبی حاملگی از موارد دیگری است که فشار وارده از سوی رحم به کمر و عصب سیاتیک زنان باردار را به شدت کاهش می دهد. همچنین، استفاده این نوع کمربند به فرد کمک می کند تا تعادل وزن خود را به طور متناسبي حفظ نموده و درد سیاتیک كمر خود را کاهش دهد.
در نهایت، اگر به عنوان زن حامله ای که از درد سیاتیک رنج می برید نتوانستید با به کار بردن راه حل های ذکر شده در مقاله بالا به کاهش درد بدن خود کمک کنید، درد شما شدت یافته و به طور مداوم احساس ناراحتي مي كنيد، بهتر است به یک پزشك متخصص زنان و زايمان مراجعه نموده و با بررسی وضعیت بدن خود توسط پزشک، از مراقبت هاي بهداشتی دوران بارداری استفاده کنید!

 

نظر (0)

بسم الله ، شما اولین نفر باشید.

میتوانید نظرتان را به عنوان مهمان ارسال کنید ، ولی بهتر است ثبت نام کنید یا وارد حساب کاربری خود شوید.
0 حرف
پیوست ها (0 / 3)
Share Your Location