امام رضا (ع) : به زنان حامله کندر بخورانید تا فرزندی که در بطن دارند اگر پسر است با هوش و دانا و شجاع و اگر دختر است خوش قیافه و خوش اخلاق گردد.

واحد تبلیغات | موبایل: 09109102122  |  تلگرام : 09370503331


آیا مصرف تخم مرغ در دوران بارداری زنان مضر است؟

همانطور که می­دانید تخم­مرغ یک منبع غنی از مواد مغذی باور نکردنی است. در واقع، این ماده مغذی حاوی چربی­های مفید، مواد معدنی، پروتئین، ویتامین A و D است، که مصرف آن برای همه زنان باردار ضروری می­باشد. مطالعه ادامه این مقاله، به زنان حامله کمک خواهد کرد تا بدانند آیا مصرف تخم­مرغ در دوران بارداری زنان مضر است؟

مزایای مصرف تخم­ مرغ در دوران بارداری زنان:

در ادامه این مقاله، برخی از فواید سلامتی مصرف تخم­مرغ در دوران بارداری زنان بیان شده است، که مهم­ترین این موارد عبارتند از:

1. تخم­ مرغ، به عنوان یک ماده غذایی غنی از پروتئین:

در ابتدا، لازم است به عنوان یک خانم جوان و بی­تجربه به یاد داشته باشید که تخم­مرغ حاوی مقدار زیادی پروتئین می­باشد، که برای رشد مناسب جنین داخل رحم مادران باردار ضروری است. در واقع، از آن­جایی که هر سلول از بدن جنین برای رشد کردن خود نیاز به پروتئین دارد، بنابراین، می­توان ادعا کرد که مصرف مقدار مناسبی از تخم­مرغ برای زنان باردار بسیار مفید خواهد بود.

2. رشد مناسب مغز جنین با مصرف تخم­مرغ در دوران بارداری زنان:

به دلیل این که تخم­مرغ حاوی اسیدهای چرب امگا 3 و کولین است، بنابراین مصرف آن در دوران بارداری زنان برای سلامت و رشد کلی مغز جنین ضروری است. همچنین، مصرف این ماده غذایی مغذی از بروز هر گونه نقص در لوله­های عصبی نوزادان جلوگیری خواهد کرد.

3. تنظیم کلسترول خون زنان باردار با مصرف تخم­مرغ:

به عنوان یک خانم باردار به یاد داشته باشید که اگر سطح کلسترول خون شما طبیعی است، می­توانید برای حفظ تعادل سطح چربی­های اشباع شده در بدن خود یک و یا دو عدد تخم­مرغ در روز مصرف کنید. اما اگر سطح کلسترول خون شما بیش از حد بالا است، باید از مصرف زرده تخم­مرغ در دوران بارداری خود به شدت خودداری نمایید.

4. دریافت کالری لازم برای بدن زنان باردار و جنین داخل رحم این افراد، با مصرف تخم­مرغ:

از آن­جایی که تخم­مرغ حاوی 70 کالری است، به همین دلیل مصرف آن در دوران بارداری بخشی از نیاز روزانه زنان حامله به کالری را برطرف خواهد نمود. یک زن حامله در حالت ایده­آل، باید در حدود 200 تا 300 کالری در هر روز، با تغذیه کردن از مواد غذایی مختلف، به منظور فعالیت­های روزانه بدن خود و کودکش دریافت نماید.

خطرات مرتبط با مصرف تخم­مرغ در دوران بارداری زنان:

همانطور که می­دانید مصرف تخم­مرغ مزایای زیادی برای زنان باردار و جنین داخل رحم این افراد دارد. با این حال، در برخی شرایط هم ممکن است مصرف بیش از حد این ماده غذایی عوارض خطرناکی در بدن این افراد ایجاد کند. شایع­ترین این خطرات عبارتند از:

مسمومیت سالمونلایی زنان در دوران بارداری با مصرف تخم­مرغ:

به عنوان یک خانم جوان و بی­تجربه به یاد داشته باشید که تخم­مرغ خام یا تخم­مرغ نیم­پز حامل باکتری سالمونلا است. به همین دلیل، تخم­مرغی که یک زن در دوران بارداری خود مصرف می­کند، باید به صورت طبخ شده باشد، تا سفید و زرده آن کاملا به حالت جامد درآید. این کار باعث می­شود که باکتری موجود در این ماده غذایی به طور کامل از بین برود و تخم­مرغ یک گزینه امن غذایی برای زنان باردار محسوب شود. اگرچه مبتلا شدن زنان حامله به مسمومیت سالمونلا صدمه خاصی به جنین داخل رحم این افراد وارد نخواهد کرد، اما می­تواند عواقب ناخوشایندی را در بدن خود مادر ایجاد کند، که شایع­ترین این علائم عبارتند از:

    بروز درد شکم در بدن مادر باردار
    بروز حالت اسهال و استفراغ شدید در بدن مادر باردار
    بالا رفتن درجه حرارت بدن مادر باردار
    بروز سردرد شدید در بدن مادر باردار

با این حال، امروزه در بسیاری از کشورها، تخم­مرغ­ها تحت شرایط بهداشتی تولید شده و مرغ تخم­گذار در برابر باکتری سالمونلا واکسینه می­شود. به همین دلیل، مصرف این تخم­مرغ­ها در دوران بارداری زنان کاملا ایمن می­باشد، طوری که بررسی­های انجام شده توسط محققان در سال 2006 اعلام کرد که تولید تخم­مرغ زیر نظر سازمان بهداشت حامل هیچ نوع باکتری سالمونلا نبوده و کاملا بهداشتی می­باشد.

یک زن حامله در کل دوران بارداری خود باید چه مقدار تخم­مرغ مصرف کند؟

بنا به گزارش سازمان بهداشت، اندازه مواد مغذی موجود در یک تخم­مرغ باور نکردنی است، چون زرده تخم­مرغ حاوی حدود 185 میلی­گرم کلسترول می­باشد. یک فرد بزرگسال می­تواند نزدیک به 300 میلی­گرم از این ماده غذایی را در هر روز مصرف کند. اما، در دوران بارداری، مصرف دو عدد تخم­مرغ در روز ممکن است بیش از مقدار توصیه شده، بوده و کلسترول زیادی را برای بدن زنان حامله به دنبال داشته باشد. بنابراین، در صورت مصرف دو عدد تخم­مرغ در روز، زنان حامله باید سعی کند تا از مصرف غذاهای دیگر که دارای کلسترول بالایی هستند، خودداری کند. در واقع، می­توان ادعا کرد که مصرف دو عدد تخم مرغ در روز، چربی مورد نیاز برای بدن زنان باردار و جنین داخل رحم این افراد را به طور کامل تامین خواهد کرد.

 

مطالب پیشنهادی:

1) توصیه هایی درباره تغذیه قبل از بارداری(بخش اول)

2)توصیه هایی درباره تغذیه قبل از بارداری(بخش دوم)

 

نظرات

هیچ نظری هنوز
هم اکنون ثبت نام شده? از اینجا وارد شوید
مهمان
چهارشنبه, 27 دی 1396